PRZYRODA
Duże zróżnicowanie środowiska przyrodniczego stwarza doskonałe warunki do życia bogatej i różnorodnej gatunkowo faunie i florze. Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez zwierzynę płową, ptactwo wodno-błotne i drapieżne, wiele gatunków ryb, chronione płazy i gady. Na terenie gminy występuje wiele zagrożonych i ginących gatunków, umieszczonych w Czerwonej Księdze Zwierząt: żółw błotny, rybołów, orzeł bielik, żuraw, wydra, bóbr, niektóre sokoły, puchacze. Miłośnicy ptaków znajdą tu wiele rzadko spotykanych gatunków takich, jak: perkozy, kormorany, kruki, bociany, czaple, gęsi i kaczki oraz duże skupisko orlika krzykliwego. Świat roślinny charakteryzuje różnorodność gatunkowa zespołów bagiennych, łąkowych i leśnych. Ze względu na te wybitne walory przyrodnicze 90 % obszaru gminy objęte zostało strefą krajobrazu chronionego.
Na terenie gminy znajdują się również liczne pomniki przyrody. Są to w większości przypadków wiekowe dęby o obwodzie przekraczającym 5 metrów. Elementem dziedzictwa przyrodniczego gminy są również liczne aleje drzew (np. aleja lipowa w pobliżu miejscowości Pelnik, skupiska dębów w pobliżu Niedźwiad), w tym przydrożne aleje (np. na trasie Łukta-Worliny), charakterystyczne dla całego obszaru Warmii i Mazur. Najbardziej znanym pomnikiem przyrody w gmine jest dąb szypułkowy "Perkun" (ok. 600 lat ), który znajduje się niedaleko leśniczówki Orlik w Gminie Łukta (wysokość 27m, miąższość 52m, pierśnica 2,29m).
Na terenie Gminy Łukta występują dwa obszary objęte programem NATURA 2000. Pierwszy (rzeka Pasłęka) oparty jest o Dyrektywę Ptasią, drugi zaś (jezioro Długie i obszar przyległy do niego) o Dyrektywę Siedliskową.