2019 - Równać szanse - "Pionki na start"


W świetlicach wiejskiech we Florczakach i Ględach odbyły się spotkania planszowe zorganizowane przez młodzieżową grupę "Pionki na start", która bierze udział w projekcie dofinansowanym z programu "Równać Szanse".

Powrót na start, czyli projektu ciąg dalszy

„Pionki na start – Młodzieżowe spotkania planszowe”, miał być projektem, w którym od początku stycznia, do końca czerwca, niestety, plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra z dnia 20 marca 2020r obowiązywało ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. W związku z tym zawieszono również spotkania projektu.

Wraz z 30 maja został wprowadzony IV etap rozmrażania gospodarki, który m.in. umożliwił wznowienie działalności placówkom kulturalnym, co umożliwiło ponowne uruchomienie projektu. 11 czerwca odbyło się pierwsze po przerwie spotkanie, niestety, to spotkanie było jak powrót na start – rozpoczęcie od nowa.

Wirus ewidentnie pokrzyżował plany projektowiczom. Jak sobie poradzą mimo obostrzeń i trudnego początku? Przekonamy się w przyszłości.

Nikodem Nadolny

 


 

Młodzież też potrafi

"Pionki na start - Młodzieżowe spotkania planszowe" to projekt realizowany od 01.01.2020 r. do 30.6.2020 r. odbywający się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukcie, który zbiera pokolenie 13-19 lat  - pokolenie, które nie zna świata bez Internetu, telefonu, posiadający słabszy kontakt z człowiekiem.
Celem projektu jest zwiększenie umiejętności społecznych i interpersonalnych uczestników projektu 12 osób z terenu gminy Łukta za pomocą gier planszowych. Gry nie tylko bawią, ale też rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania i podejmowania decyzji, ponoszenia odpowiedzialności. Są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji, komputera.

Projekt „Pionki na start”, mimo że jest projektem realizowanym przez młodzież, odpowiedzialność finansowa i merytoryczna za niego spoczywa na Gminnym Ośrodku Kultury. Koordynatorem projektu jest Grzegorz Malinowski, ja natomiast pomagam mu przy realizacji projektu, pilnuję spraw formalnych i rachunkowych. - Mówi Dyrektor Gminnego Ośrodku Kultury Pani Anna Czubkowska, zaś na pytanie, czy GOK ma zamiar w przyszłości brać udział w podobnych projektach odpowiada - Myślę, że tak, wszystko natomiast zależy od zaangażowania młodzieży. Jako dom kultury jesteśmy otwarci na współpracę z młodymi ludźmi. Fajnie jest patrzeć jak młodzież ma jakiś cel w życiu, realizuje go
i czerpie z tego przyjemność. Zachęcam uczniów do udziału w różnych przedsięwzięciach czy konkursach, ponieważ podczas takich projektów dostajemy możliwość nabycia niezbędnych umiejętności, dzięki którym w przyszłości łatwiej będzie nam nawiązywać kontakt z innymi ludźmi, instytucjami, jak również łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie.
W projekcie młodzież zorganizuje szereg spotkań, na których będą uczyć się grać w gry planszowe. Efektem kulminacyjnym będą trzy turnieje gier, na których będą służyć wiedzą i pomocą innym uczestnikom. Dodatkowo zostanie przez nich zorganizowana wycieczka do Poznania na Festiwal Fantastyki „Pyrkon”. Organizując wycieczkę czy turnieje gier, uczestnicy będą musieli nawiązać współpracę z różnymi instytucjami i ludźmi, poszukać sponsorów.

Uczestniczę w projekcie jako koordynator - mówi Grzegorz Malinowski z Gminnego Ośrodka Kultury - moim zadaniem jest czuwanie nad realizacją projektu, pilnowanie harmonogramu prac, motywowanie młodzieży oraz zachęcanie do wspólnej integracji. Zawsze służę radą, daje niezbędne wskazówki uczestnikom projektu i wspieram ich w działaniach. Program Równać Szanse to inne spojrzenie na realizacje projektu niż dotychczasowych przedsięwzięć w jakich miałem przyjemność uczestniczyć. To też dla mnie nowość, że w kluczowych aspektach muszę się wycofać i dać wolną rękę młodym. To młodzież decyduje jak zrealizuje swoje zadania, a jak ich w tym wspieram. Mamy plan, mamy wyznaczone cele, ale przecież do ich realizacji jest wiele dróg. Ważne, by uczestnicy projektu znaleźli swoją własną, dzięki temu, całe to przedsięwzięcie staje się im bliższe, mają poczucie odpowiedzialności za to co robią i chętniej się angażują w prace całego zespołu.

 

Nikodem Nadolny


 

Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie od stycznia 2020 r. realizuje projekt "Pionki na start - młodzieżowe spotkania planszowe" w ramach programu Równać Szanse. Sam program jest dziełem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Celem projektu "Pionki na start - młodzieżowe spotkania planszowe" jest zwiększenie umiejętności społecznych i interpersonalnych uczestników projektu, czyli 12 osób z terenu gminy Łukta dzięki spotkaniom na których młodzież gra w gry planszowe. Gry nie tylko bawią, ale też rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, ale i ponoszenia odpowiedzialności. Są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji oraz telefonu, czy komputera.

Zadania młodzieży

W projekcie młodzież ma za zadanie zorganizować szereg spotkań, na których pozjaną gry planszowe, oraz będą uczyć się zasad pracy w grupie. Efektem kulminacyjnym spotkań będą "noce z grami planszowymi" z turniejami gier, które można traktować niejako sprawdzian nabytych umiejętności. Młodzi uczestnicy projektu będą służyć wiedzą i pomocą innym graczom. Dodatkowo zostanie przez nich zorganizowana wycieczka do Poznania na Festiwal Fantastyki PYRKON, gdzie zapoznają się z nowościami wśród gier, spotkają niesamowitych gości i będą uczestniczyć w różnych pokazach. Dodatkowo organizując wycieczkę czy turnieje gier, uczestnicy nawiążą współpracę z różnymi instytucjami i ludźmi, ale także poszukają sponsorów.

W czasie trwania projektu młodzież sama będzie tworzyć plakaty informacyjne, pisać artykuły do gazety i dokumentować wydarzenia na stronach internetowych. Na koniec zostanie zorganizowane podsumowanie projektu, omówione zostaną dokonania i przebieg realizacji działań, a także jakie inicjatywy młodzież podejmie dalej po zakończeniu projektu.

Cel projektu

Realizacja projektu przyczyni się do rozwóju umiejętności planowania, współpracy, nawiązywania kontaktów, asertywności oraz zwiększenie zdolności wykorzystywania własnego potencjału i aktywnego działania w środowisku lokalnym 12 młodych ludzi. W czasie spotkań gracze nie tylko się bawią, ale realizują potrzebę integracji z rówieśnikami.

Cała ta inicjatywa przyczyni się do integracji młodych uczestników projektu. Młodzież nauczy się jak realizować cele i pokonywać napotkane problemy. Efektem, będzie nawiązanie współpracy partnera projektu, jakim jest GOK, z młodymi ludźmi i budowanie pozytywnych relacji.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukcie i dodatkowo w 2 świetlicach od stycznia 2020 r. i będą trwać do czerwca 2020 r.

Koordynatorem projektu jest Grzegorz Malinowski.

 KALENDARZ WYDARZEŃ

08 Października 2023

Koncert Vanesa Harbek z zespołem - KUP BILET

09 Listopada 2023

Stand -Up Brudzewski i Bakteria

11 Listopada 2023

Święto Niepodległości

24 Listopada 2023

Andrzejki dla dzieci

06 Grudnia 2023

Objazdowy Mikołaj

07 Grudnia 2023

Objazdowy Mikołaj

16 Grudnia 2023

Jarmark Świąteczny

16 Grudnia 2023

Koncert Kolęd

zakończone
KartofLOVE

29 Września 2023

zakończone
godz. 17:00 - Gry Planszowe dla Seniorów

16 Września 2023

zakończone
I Festiwal Kolory Warmii i Mazur

02 Września 2023

zakończone
Dożynki Gminne

26 Sierpnia 2023

zakończone
Dni Łukty

21 Lipca 2023

zakończone
GODZ. 18:00 | NOC GIER PLANSZOWYCH

07 Lipca 2023

zakończone
Spływ kajakowy

05 Lipca 2023

zakończone
GODZ. 17:00 | Danie Wspólnych Chwil - KGW dla seniorów

29 Czerwca 2023

zakończone
GODZ. 16:00 | DNI RODZINY - Festyn przed GOK w Łukcie

25 Czerwca 2023

zakończone
GODZ. 18:30 | Koncert na zakończenie roku artystycznego

21 Czerwca 2023

zakończone
Urodziny Klubu Planszomaniacy Łukta

26 Maja 2023

zakończone
Otwarcie Parku Kasztanowego

19 Maja 2023

zakończone
Premiera książki Stanisława Raginiaka "CRUCIFIXIO"

12 Maja 2023

zakończone
Zajączek

05 Kwietnia 2023

zakończone
godz. 17:00 Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

23 Marca 2023

zakończone
I Dzień Wiosny

21 Marca 2023

zakończone
III Gminny Turniej Szachowy, Łukta 2023

19 Marca 2023

zakończone
Magiczny Dzień Kobiet

08 Marca 2023

zakończone
Kaziuki Wilniuki

25 Lutego 2023

zakończone
Walentynki

14 Lutego 2023

zakończone
Dzień Babci i Dziadka w GOK-u

22 Stycznia 2023

zakończone
Noc Gier Planszowych vol.6

20 Stycznia 2023

zakończone
II Gminny Turniej Szachowy - Łukta 2023

15 Stycznia 2023

zakończone
I Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kantyczki" 2023

13 Stycznia 2023

więcej >Projekty GOK i QLT

Sesje Rady Gminy

Majówkowa Wycieczka Rowerowa

Turniej Gier Komputerowych

Konkurs Plastyczny

Ochrona danych osobowych

Kantyczki


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu utworzenie Punktu Informacji Turystycznej - źródła wiedzy o gminie Łukta
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokajnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu Zakup sprzętu nagłośnieniowego dla Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, adres: ul. Kościelna 2B, 14-105 Łukta, godziny otwarcia: 09:00 - 19:00,
nr tel. GOK: +48 (89) 646 64 64, dyrektor: +48 (89) 642 16 20, kino: +48 508 006 019, e-mail: gok@goklukta.pl Jesteśmy na Facebook-u
autor: Grzegorz Malinowski